Üsküdar Belediyesi Mimar Sinan Eserlerini Yeniden Ayağa Kaldırdı

YENİDEN RESTORE EDİLEN ÜSKÜDAR’IN SEMBOL ESERLERİNDEN MİMAR SİNAN HAMAMI SAHAFLAR ÇARŞISI OLARAK YAŞATILIYOR   ESKİ KİTAPLAR ÜSKÜDAR’DA TARİHİ MİMAR SİNAN HAMAMI’NDA YENİ SAHİPLERİYLE BULUŞUYOR   HİLMİ TÜRKMEN: ‘’Sahaflık sadece bir ticaret kolu değil.

Yayınlama: 02.12.2022
A+
A-

YENİDEN RESTORE EDİLEN ÜSKÜDAR’IN SEMBOL ESERLERİNDEN MİMAR SİNAN HAMAMI SAHAFLAR ÇARŞISI OLARAK YAŞATILIYOR

 

ESKİ KİTAPLAR ÜSKÜDAR’DA TARİHİ MİMAR SİNAN HAMAMI’NDA YENİ SAHİPLERİYLE BULUŞUYOR

 

HİLMİ TÜRKMEN: ’Sahaflık sadece bir ticaret kolu değil. Aynı zamanda bir tutku. Bir kültür. Yaşatmamız gereken bir kültür. İnsanları birbirine bağlıyor. Bir sosyal ağdır sahaflık. Üsküdar’ın tarihi kimliğine, kültürel dokusuna da çok yakışan bir iştir. Nerede kitap var, Üsküdar Belediyesi orada. Üsküdar’ımızı kütüphanelerle donattık.’’

 

Üsküdar Belediyesi, Üsküdar’ın tarihi dokusuna hayat veren yapılara imza atmayı sürdürüyor. Bu kapsamda Mimar Sinan Meydanı’nda yer alan 440 yıllık Mimar Sinan Hamamı’nı Vakıflar Genel Müdürlüğü ile birlikte yeniden restore edilerek Sahaflar Çarşısı’na dönüştürüldü. Üsküdar’ın tarihi mirasından izler taşıyan Sahaflar Çarşısı, içinde Sahaflar Kahvesi’nin de yer aldığı bir yapıya kavuştu.  Kullanılmış ve eski kitapların yeni sahiplerini bulacağı çarşı, kitapseverlerin uğrak yerlerinden biri olacak.  

 

Üsküdar Meydanına çok yakın bir konumda bulunan Mimar Sinan Hamamı Sahaflar Çarşısı açılışına Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’in yanı sıra, Eski bakanlardan Mahir Ünal, Üsküdar Kaymakamı Adem Yazıcı, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, Ak Parti Milletvekili Osman Boyraz ile çok sayıda davetli katıldı. 

 

Türkmen: ‘Sahaflar Çarşısı Üsküdar’a Yeni Bir Hareketlilik Getirecek’

Açılışta konuşan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen Üsküdar’ın bir kültür şehri olduğunu söyledi: ‘’Bildiğiniz gibi Eylül ayında hemen karşımızdaki Mimar Sinan Çarşısını, geçtiğimiz günlerde bu çarşının içinde yer alan Üsküdar Antikacılar Çarşısı’nı açmıştık. Bunlar gerçekleşirken de Mimar Sinan’ın inşa ettiği bu eski çarşımızın restorasyonu devam ediyordu. Şimdi de bir düzenlemeyle bu çarşının içinde yeniden düzenlediğimiz Üsküdar Sahaflar Çarşısı’nı açıyoruz. İstanbul’da sahaflık mesleği, sahaf dükkânları denince akla gelen semtler var. Üsküdar da bunlardan biri. Biz de bütün sahafları bir yere toplamak, kitap etrafında bir sinerji, bir topluluk doğsun istedik. Sahaflarımız kitapların da ruhuna, fiziksel yapısına uygun mekânlarda olsunlar; vatandaşlar da bu mekânlara kolay ulaşsınlar istedik. Hepimizin iradesi ortak ve bu yöndeydi. Ayrıca üst katı da Sahaflar Kahvesi oldu. Karşıdaki yeni çarşı ile birlikte Üsküdar’a yeni bir hareketlilik gelecek. Zaten capcanlı olan şehrimiz biraz daha renklenecek.’’

 

Türkmen: ‘’Üsküdar Bir Kitap Şehrine Dönüşüyor’’

Hilmi Türkmen, sahaflığın bir meslekten çok daha ötesi olduğunu vurguladı ve ‘’kitaba yönelik projelerimiz sürecek’’ dedi: ‘’Sahaflık sadece bir ticaret kolu değil. Aynı zamanda bir tutku. Bir kültür. Yaşatmamız gereken bir kültür. İnsanları birbirine bağlıyor. Bir sosyal ağdır sahaflık. Üsküdar’ın tarihi kimliğine, kültürel dokusuna da çok yakışan bir iştir. Nerede kitap var, Üsküdar Belediyesi orada. Şehri kütüphanelerle donattık. Nevmekânlar muhteşem bir proje. Üç adet Nevmekân’a ikisini daha ekleyeceğiz. Haluk Dursun Kütüphanesi parmakla gösteriliyor. Yakın zamanda iki büyük kitap kafe açıldı. Bazı yayıncılar Cağaloğlu’ndan Üsküdar’a taşındılar. Burada kitap ve okuma kültürü merkezli yeni bir hayat doğuyor. Biz bu hayatı teşvik etmek, genişletmek, yaygınlaştırmak için çalışıyoruz. Kitaba dair projelerimiz sürecek. Sahaflar Çarşımız bu büyük dünyanın renkli, önemli bir parçası oldu. Şehrimize, kitapseverlere, sahaflarımıza hayırlı olsun.’’

 

Tarihi Mimar Sinan Hamamı Çarşısı Hakkında:

Sultan II. Selim’in eşi ve III. Murat’ın annesi olan Nurbanu Sultan tarafından 1574-1583 yılları arasında Türk mimari tarihini en önemli ismi olan Mimar Sinan’a “hamam” olarak yaptırılan eser, 1917’de kapatılmış ve ne yazık ki içindeki mermerler bu tarihten sonra oldukça zarar görmüştü. Uzun müddet atıl durumda kalan tarihi eser 1962 yılında yapılan restorasyonla birlikte çarşıya dönüştürüldü ve Mimar Sinan Çarşısı adını aldı. Geçmişte Üsküdar’ın en büyük çarşı hamamı olarak hizmet veren yapının son sahibi zaman içinde dokusu bozulan bölümleri tekrar restore ettirerek çarşının bugün var olan en son haline kavuşmasını sağladı.

 

Tarihi hamam, İstanbul’daki meşhur yol ve meydan genişletmeleri olarak bilinen ve Fransız Mimar Henry Prost tarafından planlanarak gerçekleştirilen ve Menderes yıkımları olarak tarihe geçen dönemden de nasibini almıştır. Bu projeler çerçevesinde ellili yılarda hamamın neredeyse yarısı yıkılarak yola katılmıştır. Yok olmaya yüz tutan hamam 1962’de ise Gümülcine asıllı bir tüccarın gayretleri ile yeniden ihya edilmiş ve restore edilerek çarşı yapılmıştır. 

 

Üsküdar’da Atik Valide Sultan imaret, Mihrimah Sultan imareti, Valide Sultan Hamamı, Siyavuş Paşa sarayı, Rüstem Paşa sarayı gibi ve bunlardan daha fazla eser kazandıran Mimar Sinan’ın bu eseri, yeni açılan Üsküdar Meydan projesinin nerede ise ortasında kalmakta. Yerli ve yabancı turistlerin de ulaşımı açısından oldukça yakın bir durumda olması sebebiyle İnsanlık mirası olarak da önem taşıyor.

 

Son dönemde ise Vakıflar genel müdürlüğü tarafından restore edilen Mimar Sinan’ın eseri Mimar Sinan Hamamı, sahaflar çarşısı olarak uzun yıllar Üsküdar ve İstanbullulara hizmet edecek.

 

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.