BU PAZAR SEÇİM OLSA HANGİ PARTİ KAZANIR?

Areda Survey’in 2023 seçimi için yaptığı son ankette “Bu Pazar bir genel seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz” sorusuna katılımcıların yüzde 38,3’ü AK Parti derken CHP yüzde 23,8’le 2., İYİ Parti 11,2 ile 3. parti oldu.

Yayınlama: 19.11.2022
A+
A-

2023 seçimleri için geri sayım sürerken, sahadan anket sonuçları da gelmeye devam ediyor. Areda Survey, 2023 seçimleri başta olmak üzere vatandaşın nabzını tuttuğu araştırmanın sonuçlarını paylaştı. Araştırma, 26-31 Ekim tarihleri arasında 26 ilde, 18 yaş üstü 2 bin kişiyle gerçekleştirildi.

Seçimlerine 7 ay gibi az bir süre kalırken son ankette birinci parti değişmezken CHP ve İYİ Parti oylarındaki erime dikkat çekti.

Bu Pazar gerçekleşecek olan bir milletvekili seçiminde AK Parti’nin, ipi açık ara önde göğüsleyeceği anlaşılmaktadır. AK Parti, toplam oyların yüzde 38,3’ünü alacaktır. Cumhur İttifakı’nın diğer ortağı olan MHP’nin ise oyların yüzde 9,4’ünü alacağı anlaşılmaktadır. İkisinin toplam oyu yüzde 47,7’ye denk gelmektedir.

AK PARTİ AÇIK ARA ÖNDE

Türkiye genelinde AK Parti yüzde 38,3 ile açık ara önde. Daha önceki ankette ise AK Parti 38,0 oy oranındaydı.

AK PARTİ’NİN YÜKSELİŞİNDEKİ SEBEPLER

Burada üç hususun altını çizmekte yarar vardır: Birincisi, AK Parti oylarında önceki aylara göre bir yükseliş eğilimi görülmektedir. İkincisi, bu yükselişin hükümetin son aylarda attığı başarılı adımlarla bağlantılı olabileceği tahmin edilebilir. Üçüncü olarak da AK Parti oylarının ülke sathında dengeli dağılmasından dolayı Cumhur İttifakı’nın elde ettiği oyun üzerinde sandalye elde edilebileceği tahmin edilebilir.

CHP 25’TEN YÜZDE 23,8’E DÜŞTÜ

Arade Survey’in son daha önceki anketinde yüzde 25,0 alan CHP bu ankette yüzde 23,8’lik bir orana geriledi.

İYİ PARTİ’DE DE DÜŞÜŞ VAR

Web Banner

İYİ Parti, önceki aylara göre oyunu düşürerek yüzde 11,2’ye düşürmüştür. HDP, bugün gerçekleşecek bir seçimde yüzde 10,9’luk oy oranıyla geleneksel oyunu koruyacaktır.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.