Kamu alacakları için gecikme zammı ve tecil faizleri artırıldı

Yayınlama: 21.05.2024
A+
A-

Kamu alacaklarına ilişkin gecikme zammı oranı ve tecil faiz oranları, Cumhurbaşkanı Kararları ve Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın tebliği ile güncellendi.

Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunun 51’inci maddesine göre belirlenen gecikme zammı oranı, her ay için ayrı ayrı uygulanmak üzere yüzde 4,5 olarak belirlendi. Önceki oran yüzde 3,5’ti. Bu değişiklik, Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararları ile yürürlüğe girdi.

Kanuni Faiz ve Temerrüt Faizine İlişkin Kanun’un birinci maddesinde düzenlenen kanuni faiz oranı da 1 Haziran itibarıyla yıllık yüzde 24 olarak belirlendi.

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan Tahsilat Genel Tebliği ile tecil faiz oranları da değiştirildi. Yıllık yüzde 36 olan tecil faizi oranı, yüzde 48’e yükseltildi.

Bu değişikliklerin ardından, bugünden itibaren yapılacak müracaatlara dayanılarak tecil edilen amme alacaklarına yıllık yüzde 48 tecil faizi uygulanacak. Tebliğin yayım tarihinden önce yapılan müracaatlara dayanılarak tecil edilecek amme alacakları ile tebliğin yayımı tarihinden önce tecil edilmiş ve tecil şartlarına uygun ödenmekte olan amme alacaklarına ise tecil şartlarına uygun ödendikleri sürece eski tecil faizi oranı uygulanacak.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.