MEB, öğretmenlerin promosyonunu merkezi yapacak mı?

Yayınlama: 05.02.2023
A+
A-

TEÇ-SEN 1.2 milyon eğitim çalışanı için ortak promosyon çağrısı yaptı. Tüm Eğitim Çalışanları Sendikası konuyla ilgili şu açıklamada bulundu.

M.E.B PROMOSYON ANLAŞMASININ MERKEZİ OLARAK YAPILMASINDA İPE UN SERİYOR.

Promosyon Anlaşmalarının Bakanlığımızca ve Merkezi olarak tüm personeli kapsayacak şekilde yapılması talebi sendikamızca daha önce birçok kez gündeme getirilmişti.

WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

Bu talebimize örnek olarak ise Sağlık Bakanlığı’nın, ondan önce İçişleri Bakanlığı’nın ve Adalet Bakanlığı’nın yaptığı promosyon anlaşmalarını örnek göstermiştik.

Yine konuyla ilgili Bakan Yardımcılarımız Nazif YILMAZ ve Osman SEZGİN ile yine Destek Hizmetleri Genel Müdürümüz Levent ÖZİL ile yapılan görüşmelerde de ana gündem maddemiz olarak masaya yatırılmıştı. Ayrıca bu konu ile ilgili sendikamızca İş Bırakma Eylemi, Milli Eğitim Bakanlığı önünde de Basın Açıklaması gerçekleştirilmişti.

Taleplerimizin akabinde yine Milli Eğitim Bakanlığı’ca Merkez Teşkilatında görev yapan personellerin 3000 TL olan promosyon sözleşmesi 22 bin 500 lira olarak güncellenmişti.

Bunun üzerine sendikamızca tekraren Milli Eğitim Bakanlığı’na resmi olarak talepte bulunulmuştu.


Milli Eğitim Bakanlığı son olarak yaptığımız talebimize verdiği cevapta; 2007/21 sayılı Başbakanlık Genelgesi gereği Bakanlığımız Merkez Teşkilatında Banka Promosyonu ile ilgili iş ve işlemler üst yönetici onayı ile Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğn’nce, taşra teşkilatlarında ise birimlerin bağlı bulunduğu bir üst amir tarafından görevlendirilen harcama yetkilileri tarafından yürütülmekte olduğu için Promosyon anlaşmasının tüm personeli kapsayacak şekilde Bakanlığımızca yapılamayacağını bildirmiştir.

Şimdi Bakanlığa soruyoruz Promosyonların merkezi olarak yapılmasına engel olarak gösterilen Başbakanlık Genelgesi Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve özellikle altını çiziyoruz Adalet Bakanlığı için geçerli değil de Milli Eğitim Bakanlığı için mi geçerli? Yine mazeret olarak bildirilen gerekçe eni sonu bir genelgedir. Bu konuda tek sorun bu ise istenilse bir günde yürürlükten kaldırılıp ve bir günde yeni düzenleme yapılacak bir konudur.

Tüm bu gerekçelerden ve gelişmelerden bizim anladığımız Banka Promosyonlarının merkezi olarak yapılması konusunda Milli Eğitim Bakanlığı sorumluluk almaktan kaçıyor ve ipe un seriyor.

Ancak örnek olarak öne sürüdüğümüz anlaşmaların en düşük rakamı baz alındığında eğitim çalışanlarına 25.000/36 karşılığı aylık 695 TL, bizim talebimiz olan 40.000/36 karşılığı aylık 1.110 TL gibi bir destek sağlayacak konu çok derece önemlidir ve çözüm için gayret ve sorumluluk alınması gereken bir konudur.

Artık, basit gerekçeleri öne sürerek bu konuya çözüm üretilmemesini eğitim çalışanlarına izah edemezsiniz.

Tüm Eğitim Çalışanları Sendikası olarak bu konuyu eylemlerle, eğitim çalışanlarının tümünü içine alacak, ortak çalışmalar ile her zaman gündemde tutacağız ve gerçekleşene kadar tüm gücümüzle mücadele edeceğiz.

TEÇ-SEN GENEL MEREKEZİ

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.