KARİYER TAZMİNATI ALAMAYAN ÖĞRETMENLER NE OLACAK?

Yayınlama: 14.01.2023
A+
A-

Aynı işi yapan öğretmenler aynı ücreti alamayacaklar!

Öğretmenler odasının huzurunu ve öğretmenlerin motivasyonunu bozmamak için acilen ÖMK revize edilmeli, kariyer basamakları yeniden düzenlenmeli, adil bir çözüm bulunmalı!

ÖMK ile birlikte Kariyer Basamakları Uygulamasının kabul görmesi için MEB personeli tüm öğretmenlerin maaşlarında Başöğretmen ve Uzman Öğretmen tazminatıyla artış yapılıyor algısı oluşturulmuştur.

Ancak bu tamamen efsanedir!

Öğretmenlerin, sadece 516 bin 974’ü Uzman,66 bin 679’u Başöğretmen tazminatı alacak! Çeşitli sebeplerle KBS’ye giremeye öğretmenler kariyer tazminatından faydalanamayacaklar.

10 yılını doldurmayan, eğitimleri tamamladığı halde MEB’deki sistem hatası yüzünde giriş belgesi alamadığı için sınava giremeyen, kıdem ilerleme cezasından dolayı KBS’ye başvuru hakkı elde edemeyen öğretmenler aynı işi yaptıkları halde hak kaybı yaşamaktalar.

Eşit işe, eşit ücret ilkesi bypas edilmiştir. Okullarda öğretmenler arasındaki iş barışı tehlikeye girmiştir.

Çünkü Başöğretmenle Öğretmen arasında yaklaşık 5000 tl, Başöğretmenle Uzman Öğretmen arasında yaklaşık 2500 tl, Uzman Öğretmenle Öğretmen arasında da 2500 tl gelir farkı oluştu.

Oysa bu gelir farkına neden olacak ne bir yetki ne de bir görev farkı var ortada.

Kariyer adı altında öğretmenler arasında böyle bir gelir farkı oluşturmak yerine sınav şartsız, kıdeme dayalı bir gelir artışı uygulamasına gidilseydi öğretmenler daha mutlu olacaktı.

Çünkü kıdem ve dereceye bağlı gelir artışı öteden beri kabul gören bir düzenlemedir ve hiçbir huzursuzluğa da yol açmamıştır.

Gelir adaletsizliğine bağlı olarak oluşan olumsuz hava ve hayat pahalılığı karşısında yapılması gereken tüm öğretmenlerin maaşının iyileştirilmesidir. Çünkü mevcut ekonomik şartlar karşısında, öğretmen maaşları yetersizdir, öğretmenler geçim sıkıntısı yaşamaktadır.

Herkesçe kabul edilir ki, öğretmenlik bir itibar mesleğidir. O halde öğretmen maaşı da öğretmenin itibarına yakışır bir seviyede olmalıdır.

Öğretmenlere yoksulluk sınırının altında bir gelir biçilmesiyle, öğretmenlik mesleğinin itibarı da tartışmaya açılmıştır.

Öğretmenin itibarı, MEB’in itibarıdır, eğitimin itibarıdır.

Sorun belli, çözüm belli. ÖMK mevcut haliyle yeni sorunlara sebep olmuştur. Öğretmenler olarak beklentimiz, ÖMK’nın mecliste yeniden görüşülmesidir.

Öğretmenlerin motivasyonu ve gelir adaleti için; ÖMK revize edilmeli, eksikler giderilmeli, yanlışlar düzeltilmelidir.Kanunlar insanların sorunlarına çözüm üretmek içindir!

Kadriye Demirel

Eğitimci Yazar

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.