300 malmüdürlüğü kapatılacak!

Yayınlama: 19.05.2024
A+
A-

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, tasarruf tedbirlerine ilişkin Cumhurbaşkanı Genelgesi’yle Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı malmüdürlüklerinin yeniden yapılandırılması talimatını verdiğini açıkladı.

Bakan Şimşek, kamuda tasarruf ve verimlilik çalışmaları kapsamında malmüdürlüklerinde yapılacak çalışmaya ilişkin açıklamalarda bulundu.

100+200 MALMÜDÜRLÜĞÜ KAPATILACAK
Muhasebe ve diğer saymanlık hizmetleri sunan Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın taşra teşkilatlarından birisi olan malmüdürlükleri ile ilgili Bakan Şimşek, “Tasarruf tedbirlerine ilişkin Cumhurbaşkanı Genelgesi’yle birlikte Bakanlığıma bağlı malmüdürlüklerinin yeniden yapılandırılması talimatını verdim. İlk aşamada 100, ikinci aşamada da 200 olmak üzere 300 malmüdürlüğünün kapatılması sağlanacak. Malmüdürlüklerinin yaptığı görevler, bundan böyle hizmet birleştirilmesiyle il merkezlerinden veya belirli kriterlere göre seçilmiş başka bir malmüdürlüğümüz tarafından yerine getirilecek.” dedi.

Bakan Şimşek, Bakanlığının taşra teşkilatlarının yeniden yapılandırılması kapsamında yapılacak bu değişiklikle ulaşılması amaçlanan hedefleri şöyle sıraladı:

kamuda kaynak kullanımında etkinlik sağlanması,
hizmet kalitesinin artırılması,
teknolojik dönüşüm ve dijitalleşme
personel ve iş gücü yönetimi
KALİTE ARTACAK, VERİM ARTACAK
Bakanlıkta atılacak tasarruf tedbiri adımıyla, taşra teşkilatlarına tahsis edilen kaynaklarda önemli bir tasarruf sağlanacağına işaret eden Şimşek, “Kaynaklar daha verimli kullanılacak, gereksiz harcamalar önlenecek. Hizmet kalitesinin artırılması kapsamında muhasebe hizmetlerinin merkezden, modern bilişim teknolojileri kullanılarak yürütülmesi, iş süreçlerin hızlanmasını ve hata oranlarının azalmasını sağlayacak. Böylece vatandaşlarımıza sunulan kamu hizmeti kalitesi daha da yükselecektir.” dedi.

Şimşek, ayrıca yeni teknolojik sistemlerle kamu mali yönetiminde dijital dönüşümün hızlanacağını, bilişim teknolojilerinin etkin kullanımının teşvik edileceğini ve bu dönüşümün, kamu hizmetlerinin daha şeffaf ve izlenebilir olmasına önemli katkı sağlayacağını vurguladı.

TEKNOLOJİ İLE KAMU KÜÇÜLTÜLECEK
İş gücü yönetiminin önemine dair Bakan Şimşek, şunları söyledi:

“Yeni düzenlemeyle personel kaynaklarımız daha verimli kullanılacak ve çalışanlarımızın yetkinliklerine uygun alanlarda istihdam edilmesi mümkün olacak. Böylece iş gücü verimliliği daha da artırılacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak taşra teşkilatlarımızın yeniden yapılandırılmasıyla ülkemiz kamu mali yönetim sistemine önemli katkılar sağlanacağına inanıyoruz. Tasarruf tedbirlerine ilişkin genelge kapsamında kamu hizmetlerinde etkinlik ve verimlilik için biz de Bakanlık olarak önemli bir adım atmış olduk. Bakanlığım bünyesindeki bu faaliyetlere devam edeceğim. Teknoloji ile kamuyu küçültürken, hizmet kalitesinden de ödün vermeyeceğiz, müdürlüklerimizin bugüne kadar yürüttüğü hizmetlerde hiçbir şekilde aksama olmayacak.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.