Talip Geylan: Akademik Zam taleplerine kayıtsız kalınamaz!

Yayınlama: 17.12.2023
A+
A-

Akademik Dayanışma Platformu (ADAP) temsilcileri, 14.12.2023 tarihinde Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan’ı makamında ziyaret etti.

Ziyarette Genel Başkan Talip Geylan, Türk Eğitim-Sen’in “Akademik Destek Ödeneği” uygulamasına yönelik taleplerini anlattı.

Akademisyenlerin neredeyse tamamının yoksulluk sınırının altında ücret aldığına dikkat çeken Genel Başkan, “Bilim insanlarımızın, AKADEMİK ZAM taleplerine kayıtsız kalınamaz! Akademik Dayanışma Platformu (ADAP) temsilcisi arkadaşlarımızla sohbet ettik. Kasım 2023 itibariyle dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 45.686 TL oldu.

Bugün ülkemizde, akademisyenlerimizin neredeyse tamamı yoksulluk sınırının altında ücret almaktadır. Zihni, ailesinin iaşesiyle meşgul olan bir akademisyenimizden nasıl verimli bilim üretmesini bekleyebiliriz? Öte yandan, akademisyenlerimizin ulusal ve uluslararası bilimsel çalışmalarına katkı sunulması amacıyla AKADEMİK DESTEK ÖDEMESİ uygulaması mutlaka hayata geçirilmelidir. Türkiye Yüzyılı, eğitimle inşa edilecektir. Bu sürecin lokomotif gücü de üniversitelerimiz ve bilim insanlarımız olacaktır.

Bu itibarla Hükümetten beklentimiz, akademik zam ve diğer ekonomik iyileştirmelerle ilgili ivedi düzenleme yapmasıdır.” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.