ÖĞRETİCİ: AYM KARARI VERDİ, SIRADA PAYDAŞLARLA GERÇEK BİR MESLEK KANUNU YAPMAK OLMALIDIR

Yayınlama: 02.10.2023
A+
A-

Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper ÖĞRETİCİ Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararı sonrası ÖMK ile ilgili açıklamalarda bulundu. Açıklamaları şöyle;

Anayasa Mahkemesi’nin 7354 sayılı Öğretmenlik Meslek Kanununun bazı maddelerinin iptaline dair kararı bugün (27 Eylül 2023) tarihli Resmi Gazetede yayımlandı. Bazı maddelere ilişkin vermiş oldukları kararın gerekçesi de yayımlanmış oldu.

İlk günden itibaren söylediğimiz bir şey var. 12 maddelik MESLEK KANUNU olmaz! Dönemin bakanlık yetkililerinin ‘yaptım oldu’ anlayışı ile hareket ederek, hiçbir paydaştan görüş dahi almadan TBMM’ye sunulan ve tüm itirazlara rağmen noktası değişmeden geçen taslak kanunlaştı. AYM sürecine giden ve sahada bir milyonun üzerinde öğretmeni etkileyen kanun maddeleri yürürlükte iken şimdi AYM kanunun bazı maddelerini iptal etti.

Milli Eğitim Bakanı Sn. Yusuf TEKİN ilgili kanun hakkında açıklama yaparak, AYM’nin gerekçeli kararı sonrası gerekenleri yapacağız demişti. Biz de bir paydaş olarak buradan sesleniyoruz;

AYM gerekçeli kararını verdi, sırada öğretmenlerimizin gerçek ihtiyaçlarını karşılayan, GERÇEK BİR MESLEK KANUNU’na ihtiyaç vardır. Tüm paydaşlardan fikir alarak, BİRLİKTE yapılabilecek bir kanun öğretmenlerimizin gerçek ihtiyaçlarını karşılayabilir.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.