MEB’den halk eğitim kursu açma ve ek ders konulu resmi yazı

Yayınlama: 07.05.2023
A+
A-

Milli Eğitim Bakanlığından o branş için halk eğitim kurslarında görev alma ve görev aldıktan sonra ek ders ödenebilecek mi konusunda bir resmi yazıda açıklama getirdi. İşte detaylar…

İşte o resmi yazı:

İlinizde bulunan eğitim kurumlarında görev yapmakta olan rehberlik öğretmenlerine, halk eğitimi merkezlerinde açılan kurslarda ders görevi verilip verilemeyeceği ile bu görevlerine bağlı olarak ek ders ücreti ödenip ödenmeyeceğine ilişkin ilgi yazı incelenmiştir.

Bilindiği gibi Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerin İlişkin Kararda; Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarında görevli yönetici ve öğretmenlerin aylık ve ek ders ücreti karşılığında okutacakları veya okutmuş sayılacakları haftalık ders saatlerinin sayısı, ders görevi alacakların nitelikleri ve benzeri diğer hususlar belirlenmiştir. Bu belirlemede, öğretmenlere hangi durumlarda azami ders görevlerinin üstünde ek ders görevi verilebileceği anılan Kararın 8’inci maddesinde düzenlenmiştir.

Diğer taraftan Talim ve Terbiye Kurulu kararlarına göre ders okutma yükümlülükleri bulunmayan rehberlik öğretmenlerine, gerek Kararın 8’inci maddesinde gerekse diğer maddelerinde söz konusu kurslarda ilave ek ders görevi verilebileceğine yönelik herhangi bir düzenlemeye yer verilmemiştir.

Kaldı ki 14.08.2020 tarihli ve 31213 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliğinin “Rehber öğretmen/psikolojik danışmanın görevleri başlıklı” 21’inci maddesinde rehberlik öğretmenlerinin görevleri münhasıran sayılmış olup bu görevler arasında ders okutma görevi de bulunmamaktadır.

Bu itibarla fiilen derse girmeleri söz konusu olmayan rehberlik öğretmenlerinin, halk eğitimi merkezlerinde açılan kurslarda ders görevi karşılığında ek ders ücretinden yararlandırılmalarının mümkün bulunmadığı değerlendirilmektedir.

Bilgilerini rica ederim.

Ahmet AYTAÇ Bakan a.

Daire Başkanı

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.