KPSS başvuru ve sınav tarihleri netleşti

Yayınlama: 08.03.2023
A+
A-

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) oturumlarının 17-18 Haziranda yapılacağını bildiren Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, başvuruları ise 8-23 Martta alacaklarını belirtti.

Sınav sonuçlarının 20 Temmuzda açıklanacağını aktaran Ersoy, “Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) Genel Yetenek-Genel Kültür-Eğitim Bilimleri oturumları 23 Temmuzda, Alan Bilgisi 1. gün oturumları 29 Temmuzda, 2. gün oturumları 30 Temmuzda yapılacak. KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) 6 Ağustosta düzenlenecek. KPSS sonuçları ise 25 Ağustosta duyurulacak” bilgilerini paylaştı.

YKS başvuruları başladı

Depremzedelerden YKS ücreti alınmayacak

Ersoy, YKSye ilişkin, “Deprem sebebiyle afet bölgesi olarak ilan edilen 11 il ve bir ilçemizde ikamet eden, buralardan deprem sonrası başka il ve ilçelere göç eden tüm adaylarımızdan sınav ve başvuru ücreti alınmayacak” açıklamasında bulundu.

“2023te yaklaşık 50 sınav gerçekleştireceğiz”

Bu yıl yaklaşık 50 sınav yapacaklarını bildiren Ersoy, şunları kaydetti:

“2022de 12 milyonun üzerinde adaya sınav ve yerleştirme hizmeti sunduk. Tüm paydaşlarımızla birlikte uluslararası standartlarda bir sınav merkezi olarak çalışmalarımızı bu yıl da sürdüreceğiz. Daha önce Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatyada bazı sınavların yapılamayacağını, bu bölgede sınava girecek adayların istedikleri sınav merkezini seçebileceklerini duyurmuştuk. Bundan sonraki sınavlarda da deprem bölgesindeki adaylarımızın mağduriyet yaşamaması için çalışıyoruz. Uyguladığımız sınavlarla ilgili bilgilendirmeler web sayfamız ve sosyal medya kanallarımız üzerinden düzenli yapılmaktadır. Sınavlara katılacak tüm adaylara da şimdiden başarılar diliyorum.”

Bu yıl ÖSYM tarafından uygulanacak sınavların sınav, başvuru ve sonuç açıklama tarihlerini içeren 2023 Yılı Sınav Takvimine “osym.gov.tr” internet sitesinden ulaşılabilecek.

Adaylar, YKS başvurularını bugünden itibaren yapabilecek.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.