Çok konuşulacak ‘asgari ücret’ iddiası

Yayınlama: 05.02.2023
A+
A-

Yılın ilk asgari ücreti açlık sınırının altında kalırken eski Ekonomi Bakanı Prof. Dr. Işın Çelebi’den çok konuşulacak bir iddia geldi. Asgari ücrette mart ayında bir artış daha beklediğini kaydeden Çelebi, “Tahminime göre Mart’ta 10 bin TL seviyesine çıkarılacak” ifadesini kullandı.

Türk-İş’in ocak ayına ilişkin açıkladığı açlık ve yoksulluk sınırı verilerine göre, dört kişilik bir ailenin aylık gıda harcaması tutarını hesaplayan açlık sınırı 8 bin 864 TL’ye yükselerek asgari ücretin üzerine çıktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan yeni asgari ücret 8 bin 500 liraya yükselirken, seçime sayılı günler kala ara zam tartışmaları ağırlık kazandı.

MART AYINI İŞARET ETTİ

Dünya’dan Özlem Ermiş Beyhan’a konuşan Prof. Dr. Işın Çelebi, asgari ücrete ilişkin çarpıcı bir açıklamada bulunarak “Asgari ücret, tahminime göre martta 10 bin TL seviyesine çıkarılacak” dedi.

‘SEÇİM SONUCU NE OLURSA OLSUN…’

Türkiye’nin enflasyonla çok fazla gidemeyeceğini, rakamların indirilmesiyle hayat pahalılığının çözülemeyeceğini aktaran Çelebi, seçim sonrası için şunları kaydetti:

“Seçimden sonraki aylar 2023 yılını toparlamaya yetmez. 2024 sonuna kadar uğraşmak lazım. Seçim sonucu ne olursa olsun bir istikrar programı uygulamak gerekecek. Bütçede gelir gider dengesi kalmadı, ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 70’in altına indi.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.