Memur maaşlarına ve emekli aylıklarına ek ödeme müjdesi!

Yayınlama: 21.01.2023
A+
A-

Memur maaşlarına ve emekli aylıklarıyla ilgili son dakika açıklaması geldi. Memur maaşlarına ve emekli aylıklarına ek ödeme müjdesi yapıldı. Memur ve emekliye refah payı ödemesi yapılacak. Refah payının ne zaman ödeneceğiyle ilgili tarih verildi. Öte yandan Zamlı maaş farklarının ne zaman yatacağı ile ilgili detaylar ortaya çıktı. Enflasyon verileri, refah payı ve gerçekleşen ek zam ile birlikte, emekli ve memur maaşına yüzde 30 zam yapılmıştı. Bu kapsamda en düşük emekli maaşı 5 bin 500 TL olurken, en düşük memur maaşı 11.848 TL’ye yükselmişti. Bunun yanında yüzde 30’luk zam sonrası kulislerde AK Parti’nin sandık öncesi yeni bir zam için çalışma başlattığı konuşulmaya başladı. Ek zam oranı için yüzde 15’lik bir artışın masada olduğu belirtilirken, böylelikle memur ve emekli zammının yüzde 45’e çıkarılması amaçlanıyor. Peki, emekli ve memur maaşı zam farkı yattı mı, ne zaman yatacak? İşte emekli memur maaşı ile ilgili tüm detaylar…

Memur ve emekli aylıklarıyla ilgili son dakika açıklaması geldi. Maaşlarında ne kadar artış olacağını öğrenmek için SGK’nın sitesine girenler beklediğini bulamayınca panikledi. Durumun aslı şöyle: Memur ve emekli aylıkları yüzde 16,48’lik zamla hesaplara yattı. Yasal düzenlemesi 13 Ocak’ta resmileştiği için 15 Ocak’taki ödemelere yetiştirilemeyen yüzde 13,52’lik refah payı zammı ise bu ay bordrolara eklenerek ikinci bir ödemeyle hesaplara yatırılacak. Artış EYT’liler için de geçerli olacak.


Memur ve emekli maaşlarına bu yılın ilk altı ayı için yapılacak zamlar, 3 Ocak 2023 tarihinde açıklanan Aralık 2022 enflasyonunun ardından açıklandı. Enflasyon farkıyla birlikte bu oran yüzde 16,48 olarak hesaplandı.

Yeni Şafak’tan İbrahim Acar’ın haberine göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 13,52 puanlık refah payı müjdesiyle birlikte memur ve emeklilerin maaşlarına bu yılın ilk altı ayı için yüzde 30 oranında zam yapılması kararlaştırıldı.


YÜZDE 30 ZAM 13 OCAK’TA RESMİLEŞTİ
Erdoğan, Ocak-Haziran 2023 dönemi için memur ve emekli maaşlarına yüzde 30 zam yapılacağı müjdesini 4 Ocak günü duyurdu. Ancak yüzde 13,52’lik refah payı artışının maaşlara yansıtılması için yasal düzenleme yapılması gerekiyordu.


Bunun için; ocak dönemi maaşlarına yetişmesi için kanun teklifi hazırlanarak Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunuldu. Komisyon ve genel kurul görüşmelerinin ardından memur ve emekli maaşlarına yüzde 30 zam yapılması öngörülen düzenleme Meclis’ten geçti ve 13 Ocak 2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

YASAL DAYANAĞI OLUŞTU
Geçtiğimiz hafta Cuma günü resmileşen düzenlemeyle 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun üçüncü maddesine eklenen geçici bir madde ile yüzde 30’luk zammın yasal dayanağı oluşturuldu.


Kanunun 8’inci maddesinde ise “Bu Kanunun; a) 2’nci ve 3’üncü maddeleri 2023 yılı Ocak ayı ödeme döneminden itibaren uygulanmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girer” şeklinde ifadeyle % 30’luk artışın bu Ocak ayı maaşlarına yansıtılacağı hükme bağlandı.


HER AYIN 15’İNCİ GÜNÜ MEMUR MAAŞI YATAR
Memur maaşları her ayın 15’inde saat 00.00’da hesaplara yatar. İlgili düzenleme 13 Ocak Cuma günü resmileşti. Ardından hafta sonu (Cumartesi ve Pazar) tatili girince düzenlemeyle kanunlaşan yüzde 13,52’lik refah payının bordrolara yansıtılması işi yetişmedi. Ocak ayı maaşları yüzde 16,48 zam ile hesaplanarak kaynak ilgili bankalara gönderildi. Kamu kurumları bankalarla yaptıkları protokol gereği maaşları en az iki gün önceden ilgili bankaya gönderiyor.

YÜZDE 13,52’LİK REFAH PAYI BU AY ÖDENECEK
Ocak ayı memur ve emekli maaşları; gecikme yaşanmaması için 15 Ocak günü yüzde 16,48’lik enflasyon farkından gelen zam yansıtılarak ödendi. Yasal düzenleme olmaksızın refah payının bordrolara yansıtılmayacağı gerçeğini görmezden gelen bazı çevreler, yüzde 30’luk maaş zammından vazgeçildiği iddiasında bulundu.

Web Banner


Bordro düzenleme işlemlerine yetiştirilemeyen yüzde 13,52’lik refah payı artışı ise bu ay bordrolara eklenerek ikinci bir ödemeyle hesaplara yatırılacak. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan edindiğimiz bilgiye göre; bordro birimlerinin refah payı ödeme işlemlerini bu ay sonuna kadar yetiştirmek için çalışıyor.


EYT’LİLERİN MAAŞINA DA ZAM FARKI EKLENECEK
Yüzde 13,52’lik artış, emekli olmayı bekleyen milyonlarca EYT’li için de geçerli olacak. Emekli olduklarında ne kadar maaş alacaklarını merak edenler, Sosyal Güvenlik Kurumu resmi internet sitesi üzerinden verilen https://uyg.sgk.gov.tr” adresinden ulaşılan sayfada gerekli bilgileri girerek meramını giderebiliyor.

Yeni zamla birlikte güncellenmek üzere yıl başından önce geçici olarak devre dışı bırakılan bu ekran, önceki gün tekrar hizmet vermeye başladı. Daha önce gördükleri rakamın üzerine yüzde 16,48’lik zam yapıldığı gören EYT’liler ve diğer emekli adayları, aylıklara yansıtılacak refah payı ödemesinin kendileri için de geçerli olup olmadığını merak etmeye başladı. Konuyu sorduğumuz Sosyal Güvenlik Kurumu yetkilileri, yüzde 13,52’lik refah payı zammının emekli ve memur maaşlarının yanısıra EYT düzenlemesi bekleyenlerin maaşlarına da güncellemeyle birlikte yansıyacağını ifade etti.


Enflasyon verileri, refah payı ve gerçekleşen ek zam ile birlikte, emekli ve memur maaşına yüzde 30 zam yapıldı. Bu kapsamda en düşük emekli maaşı 5 bin 500 TL olurken, en düşük memur maaşı 11.848 TL’ye yükseldi. Peki, emekli ve memur maaşı zam farkı yattı mı, ne zaman yatacak?


MEMUR MAAŞI ZAM FARKI NE ZAMAN YATACAK?
Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan memur maaş zammı açıklaması geldi. Açıklamada ”Cumhurbaşkanımızın müjdesini verdiği %30 zam Meclis Genel Kurulunda kabul edildi. Kamu görevlilerimizin refah düzeyini artırmaya yönelik ilave zam tutarının hızlı bir şekilde hesaplara yatması için ekibimiz özveriyle çalışarak sistemlerimizi güncellediler. Ocak ayı maaşlarının hesaba geçmesiyle birlikte, yüzde 13.52 oranında ilave zam ve 1 Ocak- 14 Ocak tarihleri arası katsayı artışından kaynaklanan 14 günlük maaş farklarının da ödenebilmesi amacıyla sistemlerimizi kamu kurumlarımızın kullanımına açacağız.” denildi

AK PARTİ’DEN AÇIKLAMA GELDİ
Memurlar 15 Ocak’ta maaş zammının yüzde 16.48’lik kısmını alacaklar. Kalan 13.52 puanlık kısım ise daha sonra hesaplarına yatırılacak. AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, memurların zamlı maaşı iki parça halinde alabileceğini söyledi. AK Parti Grubu’nda sözleşmeli personel ile ilgili açıklama yapan Elitaş memur ve emeklilerin yüzde 30 zamlı maaşlarının ne zaman yatacağıyla ilgili “Birkaç gün gecikmeyle olur” ifadelerini kullandı.


Memurlar 15 Ocak’ta maaş zammının yüzde 16.48’lik kısmını alacaklar. Kalan 13.52 puanlık kısım ise daha sonra hesaplarına yatırılacak. AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, memurların zamlı maaşı iki parça halinde alabileceğini söyledi. AK Parti Grubu’nda sözleşmeli personel ile ilgili açıklama yapan Elitaş memur ve emeklilerin yüzde 30 zamlı maaşlarının ne zaman yatacağıyla ilgili “Birkaç gün gecikmeyle olur” ifadelerini kullandı.


EMEKLİ SANDIĞI OCAK AYI ZAM FARKI NE ZAMAN ÖDENECEK?
Emekli aylıkları Emekli Sandığı’nda her ayın 1’i ila 5’inde; SSK’lılarda 17’si ila 26’sında; BAĞ-KUR’lularda ise her ayın 25’i ila 28’inde ödeniyor. Yüzde 30 zammın SSK ve BAĞ-KUR’luların emekli aylığı ödemelerine yetişmesi bekleniyor. Emekli Sandığı mensuplarının ocak dönemi ödeme tarihi 1 Şubat olduğu için zamlı maaşlar şubat ayında ödenecek.

“93 BİN TL İLAVE İKRAMİYE FARKI”
2022’de emekli olan memurlar 3600 ek gösterge düzenlemesiyle ilave ikramiye alacak. İlave ikramiye tutarı, katsayı ve hizmet yılına göre değişecek. 2022’de emekli olan kamu görevlilerine ortalama 93 bin lira ikramiye farkı ödeneceği bildirildi. İkramiye farkı 1 kereye mahsus olarak yatırılacak.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.