Avrupa’da ‘Kraken’ alarmı

Yayınlama: 06.01.2023
A+
A-

Tüm dünyayı kasıp kavuran koronavirüsün ardından “Kraken” adı verilen XBB.1.5 alt varyantı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi, varyantın Avrupa’da yaygın hale gelebileceğini belirtti. Avrupa’da 13 ülkede görülen varyant nedeniyle vaka sayılarının 9 günde ikiye katlandığı öğrenildi.

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi, tüm dünyayı kasıp kavuran koronavirüsün ardından “Kraken” adı verilen XBB.1.5 alt varyantının Avrupa’da nispeten daha geç de olsa yaygın hale gelebileceğini belirtti.

ABD’deki varyantlar arasında Kraken’in payının yüzde 40 olduğunu, bir hafta içinde hakim varyant haline geleceği belirtilen değerlendirmede, bu alt varyantın BA.1’den sonra büyüme hızı bakımından ikinci sırada olduğu kaydedildi.

ECDC değerlendirmesinde, “Bu varyantın AB içinde Kovid-19 vakalarının artışına etki etme ihtimali bulunuyor. Ancak bu artış gelecek ay içinde olmayacaktır çünkü varyant AB ülkelerinde şu an için çok düşük seviyelerde görülüyor” denildi.

AVRUPA’DA 13 ÜLKEDE GÖRÜLDÜ
Kraken’in yol açtığı Kovid-19 vakaları Avrupa’da Danimarka, Fransa, Avusturya, Hollanda, Almanya, İtalya, İspanya, İsveç, İzlanda, Belçika, Çekya, Portekiz ve İrlanda’da az sayıda tespit edildi.

ABD’deki Kraken vakalarıyla ilgili veriler XBB.1.5’in hızla yayıldığını, vaka sayılarının 9 günde ikiye katlandığını gösteriyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.