2024 emlak vergisi ödemeyenler dikkat!

Yayınlama: 19.05.2024
A+
A-

2024 yılı emlak vergisi ilk taksit ödemeleri 31 Mayıs’ta sona eriyor. Bu tarihe kadar ev, arsa, işyeri, tarla, bağ, bahçe ve yazlık sahiplerinin vergilerini ödemeleri gerekiyor.

Bu yıl satın alınan mülklerin ilk emlak vergisi ödemesi 2025’te başlayacak.

Geliri olmayan emekliler, geliri olmayanlar, şehit yakınları, engelli vatandaşlar, gaziler ve vefat eden emekli, gazi, engelli birinci derece yakınları, brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek konutları için emlak vergisinden muaf olacak.

KİRA GELİRİ MUAFİYETİ VAR MI?
Kendi adına tapuda kayıtlı tek konutunu kiraya verip başka bir evde kirada oturanlar vergi muafiyeti kapsamına alınırken, tek evini kiraya verip oğlu, kızı veya eşine ait bir evde oturanlar bu vergi avantajından yararlanamıyor.

EMEKLİLER NE DURUMDA?
Emekli aylığı alanlar, kırsaldaki arazisi için vergi muafiyetinden yararlanırken, emekli aylığı dışında gelir elde etmeye başlayanların vergi ödemesi gerekiyor.
Geliri olmadığını belgeleyen ev hanımları ve işsizler ise emlak vergisi muafiyetinden yararlanabilir.

Nisan ayında emekli olanların bu yıl emlak vergisini ödemesi gerekiyor. Muafiyet, emekli olunan tarihi izleyen yıl itibarıyla başlıyor. Bu yıl bildirimde bulunan emekliler gelecek yıl vergiden muaf olacak.

YENİ ALINAN KONUTLAR İÇİN BEYANNAME NE ZAMAN VERİLMELİ?
Tapu alındıktan sonra en geç yılın son mesai gününe kadar beyanname verilmesi gerekiyor. Örneğin bu yıl şubatta ev aldıysanız 31 Aralık 2024 tarihine kadar emlak vergisi bildiriminde bulunulmalı. Bu yıl ev alanlar vergilerini 2025’te ödemeye başlayacak.

EMLAK VERGİSİ NASIL HESAPLANIR?
Değer dört yılda bir takdir komisyonlarınca belirleniyor. Bu yıl yeni değerlere göre ödemeler gerçekleştiriliyor. Ara yıllarda da rayiç bedele yeniden değerleme oranının yarısı ekleniyor. Bunun üzerine gayrimenkulün çeşidine göre belirlenen oranlar ekleniyor. Konutlarda büyükşehir sınırlarında binde 2, diğer yerlerde binde 1 ekleme yapılıyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.