Çalışanların yemek ve yol ücreti artırıldı

Yayınlama: 02.01.2024
A+
A-

Yeni yılla birlikte çalışanların yemek ve yol paraları da arttı. Çalışanların günlük yemek ücreti 2024 yılı için KDV hariç 170 liraya çıkarıldı. 56 lira olan yol parası istisna tutarı da 88 lira oldu. KDV dahil günlük yemek ücreti 187 lira olarak belirlendi.

Asgari ücretin 17 bin 2 TL olarak belirlenmesinin ardından gözler 2024 yılında geçerli olacak yemek ve yol bedeli tutarlarındaydı, yemek ücretlerine yüzde 54.54 oranında artış yapıldı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın, Veraset ve İntikal Vergisi Kanunu Genel Tebliği, Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliği, Harçlar Kanunu Genel Tebliği ve Gelir Vergisi Genel Tebliği, Resmi Gazete’nin dünkü (30 Aralık) mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

GÜNLÜK YEMEK VE YOL YARDIMI NE KADAR OLDU?

Yayımlanan tebliğle, günlük 110 lira olan yemek parası istisna tutarı 2024 yılı için KDV hariç 170 lira olarak belirlendi. KDV dahil günlük yemek ücreti 187 lira olarak belirlendi. 56 lira olan yol parası istisna tutarı da 88 liraya çıktı.

Böylece aylık 4 bin 420 lira yemek parası, 2 bin 888 lira yol parası ödemeleri de vergiden istisna olarak çalışanlara ödenebilecek.

Gelir Vergisi Kanunu’na göre işverenler, çalışanlarına günlük yemek bedeli tutarında yemek desteğinde bulunduklarında, devlet yapılan ödemeyi Gelir Vergisi, Damga Vergisi, SGK İşveren Hissesi, SGK İşçi Priminden istisna tutuyor.

Gelir vergisinden istisna tutulan günlük yemek ücreti her sene yeniden belirleniyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.