Öğretmenlerin kademe ve derece ilerlemesi hakkında mutlaka bilmesi gereken bilgiler

Yayınlama: 21.09.2023
A+
A-

Öğretmenler için derece ve kademe ilerlemeleri, kariyer yolculuklarında önemli bir fırsatı temsil eder. Bu ilerlemeleri yakından takip etmek ve haklarınızı bilerek hareket etmek, size birçok avantaj sağlayacaktır.
Öğretmenlere sunulan bu önemli avantajlar ve kazanımları siz değerli ziyaretçilerimiz için haberleştirdik…

İşte öğretmenlerin kariyerlerini geliştirmek için bilmesi gereken 10 önemli nokta;

  1. Öncelikli İllerde Görev Alan Öğretmenler: Kalkınmada birinci öncelikli illerde görev yapan ve isteğe bağlı yer değiştirmemiş öğretmenlere her iki yılda bir, ilave 1 kademe ilerlemesi yapılır.
  2. Disiplin Cezası Almamış Öğretmenler: Son sekiz yıl içinde herhangi bir disiplin cezası almamış olan öğretmenlere de ilave 1 kademe ilerlemesi uygulanır.
  3. Yüksek Lisans Eğitimi Tamamlamış Öğretmenler: Tezli veya tezsiz yüksek lisans eğitimini tamamlamış ve belgelerini ibraz edebilen öğretmenlere 1 kademe ilerlemesi sağlanır.
  4. Hazırlık Sınıfı Okumuş Öğretmenler: Lise veya üniversite eğitimlerinde hazırlık sınıfı okumuş olan öğretmenlere tek sefere mahsus olmak üzere 1 kademe ilerlemesi yapılır.
  5. Uzman ve Başöğretmen Olmak: Uzman veya başöğretmen unvanını alan öğretmenlere 1 derece, yani 3 yıl süreyle ilerleme hakkı tanınır.
  6. Teknik Öğretmenler İçin İlerleme: Teknik öğretmenler de tek sefere mahsus olmak üzere 1 kademe ilerlemesi elde edebilirler.
  7. Doktora Eğitimi Tamamlamış Öğretmenler: Doktora eğitimini başarıyla tamamlamış öğretmenlere 1 derece ilerlemesi sunulur.
  8. Üstün Başarı Belgesi Sahibi Öğretmenler: Üstün başarı belgesi elde eden öğretmenler, idarenin tasarrufu ile 1 kademe ilerlemesi şansını yakalayabilirler.
  9. Toplu Sözleşme ve İlerleme İhtimali: 2015 yılında birçok öğretmene toplu sözleşme gereği 1 derece verilmişti. Benzer bir uygulama önümüzdeki yıllarda da gerçekleşebilir.
  10. Yeşil Pasaport Hakkı: Derece ve kademe ilerlemeleri, maaşınızı arttıran unsurlar olmasının yanı sıra 3/1 seviyesine ulaştığınızda yeşil pasaport alma hakkını da sizlere sunar.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.