EYT’liler bu detaya dikkat!

Yayınlama: 08.03.2023
A+
A-

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İzmir İl Müdürü Yavuz Kurt, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesinin Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından bugüne kadar İzmir’de emeklilik için başvuranların sayısının 40 bini aştığını belirtti. Kurt, “Vatandaşlarımız Nisan ayının 17’si ile 26’sı arasında, emekli sicil numaralarının son hanesine göre belirlenen tarihte maaşlarını alacak. Bağ-Kur’lular ise Nisan 25 ile 28 arasında maaşlarına kavuşabilecek” dedi.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesinin Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından başvurular başladı. Vatandaşların pek çoğu başvurusunu tamamladı bile.

Başvurusunu e-Devlet kanalından yapmayan emekli adayları, SGK il müdürlük binalarında yoğunluk oluşturdu.

Bu süreç devam ederken EYT’lilere yönelik yapılan hizmetler hakkında bilgi veren SGK İzmir İl Müdürü Yavuz Kurt, bugüne kadar İzmir’de emeklilik için başvuran kişi sayısının 40 bini aştığını belirtti.

Kurt, “İzmir’de 30 ilçemizden 23’ünde sosyal güvenlik merkezlerimiz var. Gerek bu merkezlerimiz, gerekse de kentin belirli noktalarındaki mobil araçlarımız vasıtasıyla vatandaşlarımızın emeklilik başvurularını almaktayız. İzmir’de, yasa yürürlüğe girdiği günden itibaren gerek e-Devlet, gerekse de merkeze başvuranlarla 40 binin üzerinde başvuru aldık” şeklinde konuştu.

16697384-728xauto.webp

“İŞTEN AYRILIŞ İŞLEMİNİ İŞVEREN GERÇEKLEŞTİRMEK ZORUNDA”


EYT’lilerin emeklilik başvurularına dair açıklamalarda bulunan Kurt, sözlerini şöyle sürdürdü:


“Çalışan vatandaşlarımızın emeklilik başvurularını yapabilmeleri için mutlaka işten ayrılış işlemlerinin işverenleri tarafından gerçekleştirmesi gerekiyor. Bunun için 08 koduyla emeklilik ya da toptan ödeme almak amacıyla işten ayrılma işlemi yapılan sigortalı SGK’ya başvurup, emeklilik talebinde bulunabilir. Bu işlem e-Devlet üzerinden yapılabildiği gibi aynı zamanda emeklilik başvuru dilekçesi olan resmi adı ‘Gelir Aylık Ödenek Talep Taahhüt Belgesi’ni PTT kargo, APS veya iadeli taahhütlü SGK’nın il ve merkez müdürlüklerine gönderilerek de yapılabilir. Haricen de SGK’nın illerde kurulu müdürlüklerine başvurmak suretiyle emeklilik başvurularını gerçekleştirebilirler.

640xauto-4.webp

BAŞVURU ESNASINDA SMS DETAYI…

Emekli aylığının bağlanıp bağlanmadığını merak eden EYT’lilerin başvurusu sırasında cep telefonu numarasını dilekçeye eklemesi gerektiğinin, bu sayede SMS ile bilgilendireceklerinin altını çizen Kurt, “Ayrıca vatandaşlarımız e-Devlet üzerinden emeklilik sorgulama bağlantısından maaşlarının bağlanıp bağlanmadığını öğrenebilir. Vatandaşlarımız mart ayında başvurularını yaptılarsa, 1 Nisan’dan itibaren emeklilik aylıklarını hak etmiş olacaklar. EYT kapsamındaki vatandaşlarımızın yasanın yürürlüğe girdiği 3 Mart’tan itibaren aynı ay içinde farklı günlerde yaptığı başvuruların birbirinden hiç farkı yok. Yani mart ayı içinde hangi gün başvuru yaparsa yapsın 1 Nisan’da emekli aylığını hak etmiş olacaktır. Vatandaşlarımız isan ayının 17’si ile 26’sı arasında, emekli sicil numaralarının son hanesine göre belirlenen tarihte maaşlarını alacak. Bağ-Kur’lular ise Nisan 25 ile 28 arasında maaşlarına kavuşabilecek. Ayrıca emeklilik dilekçelerine belirttikleri banka şubesinden maaşlarını alabilirler” dedi.

640xauto-5.webp

30 GÜN İÇİNDE BAŞVURAN İŞVERENE DESTEK


Kurt, emeklilik dilekçesini veren çalışanın 1 gün sonra tekrar bir iş yerinde çalışmaya başlayabileceğini belirterek “Bunun için sosyal güvenlik destek primine tabi bildirimlerinin yapılması yeterli. EYT kapsamında emeklilik hakkına kavuşan vatandaşlarımız işten çıkışlarının yapıldığı iş yerinde 30 gün içinde çalışmaya başlarlarsa, işverenlere yönelik yüzde 5’lik hazine teşviği söz konusu olacaktır” diye konuştu.

640xauto-2.webp

EYT için başvuruya gelenlerden evli ve 2 çocuk babası Murat Koçak (53), “Oldukça heyecanlıyız ve mutluyuz. İnşallah herkese nasip olur. İyi oldu. İlk maaşımı aldığımda ailemi yemeğe götüreceğim. Ondan sonra borçları ve faturalarımı yatıracağım” dedi.

640xauto-3.webp

Evli ve 2 çocuk annesi Hülya Karahan (49) ise, “13 sene emekliliği bekledim. Allah nasip ederse emekli olacağım. Emekli olduktan sonra da çalışmaya devam edeceğim” diye konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.