EYT DÜZENLEMESİNDE KRİTİK HAFTA!

Yayınlama: 05.02.2023
A+
A-

‘EYT Teklifi’ geçtiğimiz günlerde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. 9 Eylül 1999’dan öncesi sigortalı olanların, prim gün sayısını ve yılını dolduranların emekli olabilmelerinin önünü açan yasa teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

Öte yandan EYT’nin Meclis Genel Kurulu’na geleceği tarih ise belli oldu. AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, “EYT düzenlemesini önümüzdeki hafta salı günü Genel Kurul gündemine almayı planlıyoruz” dedi.

ÇARŞAMBA GÜNÜ CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A SUNULMASI BEKLENİYOR 

TBMM Genel Kurulu 7 Şubat Salı günü, EYT düzenlemesini de içeren ‘Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni görüşecek. Teklifin aynı gün yasalaşması, çarşamba günü de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasına sunulması bekleniyor.

Milyonlarca EYT’linin maaş almasına az bir zaman kaldı. SSK’lılarda erkek 25 yıl, kadın 20 yıl. Prim günü de 5 bin ile 5 bin 975 gün arasındaysa emekli olma durumu var.

Bağkur ve Emekli Sandığı’nda 8 Eylül 1999’dan önce işe giren bir kişinin erkeklerde 25 yıl, kadınlar 20 yıl çalıştıysa yani erkeğin 9 bin günü, kadının 7 bin 200 günü varsa bunların emekli olma yolu açıldı.

ASKERLİK VE DOĞUM BORÇLANMASI NASIL OLACAK? 

Primi eksik olduğu taktirde bireylerin borçlanma hakkı olacak. Sosyal Güvenlik Uzmanı Emin Yılmaz, CNN Türk’te yaptığı açıklamalarda, “Askerlik borçlanması 540 gün ise günlüğü 106 TL’den borçlanarak buradaki günleri alma imkanı olacak. Doğum yaptıysa bayanlarda ilk önce sigortalı olup ondan sonra doğum gerçekleşmişse 1 çocuk için 720 gün, 3 çocuk için 2 bin 160 günlük sigorta günlerini borçlanma yöntemiyle alma imkanları var” dedi.

ORTALAMA EMEKLİ AYLIĞI NE KADAR OLACAK? 

Bu şartlar tamamlandığında kişi emekli olabilecek. Peki EYT’de ortalama ücret ne kadar? Konuyla ilgilli Sosyal Güvenlik Uzmanı Emin Yılmaz şu ifadeleri kullandı:

Web Banner

“SSK’lıların ortalama aylıkları 7 bin 797 TL, Bağkur’luların ortalama aylığı 5 bin 811 TL, Emekli Sandığı’nın ortalama aylığı 12 bin 383 TL’dir. Bunlar üzerinden ortalama emekli aylıklarının toplamının 8 bin 733 TL olması tahmin ediliyor”

EMEKLİ AYLIKLARI NE ZAMAN YATACAK? 

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş geçtiğimiz günlerde EYT’lilerin ne zaman maaş alacağına ilişkin bir açıklama yapmıştı.

Elitaş, düzenlemenin önümüzdeki hafta salı günü Genel Kurul gündemine geleceğini planladıklarını duyurarak, “Muhtemelen aynı gün bitiririz. Cumhurbaşkanımız en yakın zamanda Resmi Gazete’de yayımlarsa muhtemelen mart ayı içinde SGK bunların emeklilik işlemlerine başlamış olacak. Mart ayından itibaren aylıklarını alacaklar. Belki teknik nedenlerden dolayı gecikebilir. 20 gün sonra aldı diyelim, bir önceki ayı toplu olarak alacak. Ödemelerde gecikme olmasına rağmen hak kaybı getirilmiyor” ifadelerini kullandı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.