Okul yöneticileri hakkında yolsuzluk iddiası!

İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde; Bornova Mesleki Eğitim Merkezi ile ilgili iddiaları gündeme getirdi.

Yayınlama: 11.12.2022
A+
A-

CHP Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde; Bornova Mesleki Eğitim Merkezi’nde yaşanan bir yolsuzluk iddiasını TBMM gündemine getirdi. Özkan, önergesinde; “Deprem sonrası kurum binasının hasar gördüğü ve bina içerisindeki makine ve ekipmanların, dönemin okul müdürü Cemal Cüneyt Yavuz’un talimatı ile resmî belgeye usulsüz olarak eklenen bir ifade ile demirbaştan düşümünün gerçekleştirildiği, düşüm gerçekleştirildikten sonra… ağır sanayi makine ve ekipmanların ortadan kaybolduğu, ifade edilmiştir. Ayrıca ağır sanayi makine ve ekipmanlarının taşınması için Bakanlıktan milyonlarca lira bütçe istendiği ve bu bütçenin bazı yöneticiler tarafından zimmete geçirildiği iddia edilmiştir” ifadelerini kullandı.

“İzmir ili Bornova İlçesi, Bornova Mesleki Eğitim Merkezi ile ilgili bazı bilgiler basına yansımıştır. Basına yansıyan bilgilerde, İzmir’de yaşanan deprem sonrası kurum binasının hasar gördüğü ve bina içerisindeki makine ve ekipmanların, dönemin okul müdürü Cemal Cüneyt Yavuz’un talimatı ile resmi belgeye usulsüz olarak eklenen bir ifade ile demirbaştan düşümünün gerçekleştirildiği, düşüm gerçekleştirildikten sonra ağır sanayi makine ve ekipmanların İzmir’de başka bir okulun deposuna taşınması hususunda Bornova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün onay verdiği ancak ağır sanayi makine ve ekipmanlarının ortadan kaybolduğu, ifade edilmiştir. Ayrıca ağır sanayi makine ve ekipmanlarının taşınması için Bakanlıktan milyonlarca lira bütçe istendiği ve bu bütçenin bazı yöneticiler tarafından zimmete geçirildiği iddia edilmiştir. Bunun yanı sıra kurumda para karşılığı ustalık ve kalfalık belgesi düzenlendiği bilgilerine ulaşılmıştır.”

Özkan, Bakan Özer’e şu soruları yöneltti:

“Bornova Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Cemal Cüneyt Yavuz hakkında açılan soruşturmanın sonuçları nelerdir? Bornova Mesleki Eğitim Merkezinde bulunan ağır sanayi makine ve ekipmanlarının dönemin okul müdürü tarafından usulsüz bir şekilde şahıslara satıldığı doğru mudur? Bornova eski İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadir Kadıoğlu ve ilgili kişiler hakkında soruşturma açılmış mıdır? Açılmış ise sonuçları nelerdir? Açılmamış ise soruşturma başlatılmamasının nedenleri nelerdir?

Deprem sonrası usulsüz bir şekilde demirbaştan düşülen ağır sanayi makine ve ekipmanlarının satışından elde edilen gelirin kurum ya da bakanlık hesaplarına aktarılmadığı doğru mudur? Bu olaya karışan yöneticilerin satıştan elde edilen milyonlarca liralık bütçeyi zimmetine geçirdiği ve devleti zarara uğrattığı doğru mudur?

Bornova Mesleki Eğitim Merkezinde para karşılığı ustalık ve kalfalık belgesi verildiği doğru mudur? Bu hususta kurum yöneticileri hakkında soruşturma açılmış mıdır? Açılmış ise soruşturmanın sonucu nelerdir?

Okullar 3-5 bin liralık ödenek için aylarca beklerken 3-4 gün içerisinde milyonlarca lira ödeneğim Bornova Mesleki Eğitim Merkezine gönderilmesi normal bir uygulama mıdır? Bornova Mesleki Eğitim Merkezine gönderilen ödeneklerde hangi yöneticilerin imzası vardır?”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.